Jako brokerzy chcemy zapewniać Klientom bezpieczeństwo, satysfakcję i spokój. Do ich potrzeb podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę to co dla nich najważniejsze. W obecnej sytuacji rynkowej i gospodarczej szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym Klientom na możliwe ograniczenie jej negatywnych skutków. Jednym z takich rozwiązań jest produkt – Ochrona Prawna.

Czym jest Ochrona Prawna w ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Wysokość składek ubezpieczeniowych jest zależna od wielu czynników. Rozwiązanie jakim jest Ochrona Prawna, pozwala na ograniczenie szkodowości po stronie Klienta. Dlaczego to takie ważne? Otóż szkodowość ma niebagatelny wpływ na poziom składek proponowanych przez ubezpieczycieli oraz wpływa na koszty utrzymania floty pojazdów. Finalnie, Klienci posiadający ubezpieczenie Ochrony Prawnej mają możliwość wygenerowania często niemałych  oszczędności.

W przypadku posiadania produktu Ochrony Prawej, kierowca ma zapewnioną natychmiastową pomoc w wielu nieoczekiwanych i trudnych zdarzeniach. Od doradzenia jak w danej sytuacji się zachować, przez rozmowy z policją i świadkami na terenie Polski (a także za granicą), po pokrycie kosztów oraz wydatków prawnych przez ubezpieczyciela. W skrócie – produkt ten pozwala na ochronę prawną interesów związanych z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdu mechanicznego.

Przykłady sytuacji, w których Ochrona Prawna ma zastosowanie:

 • Zatrzymanie przez policję.
 • Kolizja drogowa.
 • Mandat straży miejskiej.
 • Nienależyte wykonanie usługi w warsztacie samochodowym.
 • Dochodzenie przez firmę windykacyjną nieistniejącej zaległej raty leasingowej lub raty składki za ubezpieczenie OC.
 • Sprawy związane z posiadaniem i użytkowaniem ubezpieczonego pojazdu oraz umowami dotyczącymi pojazdu (porad udzielają radcowie prawni, adwokaci lub aplikanci).

Warto też nadmienić, że istnieją warianty ubezpieczenia Ochrony Prawnej, zgodnie z którymi w ramach określonej sumy ubezpieczenia ubezpieczyciel pokryje koszty reprezentacji interesów prawnych ubezpieczonych przed sądem (np. w przypadku sporów dotyczących umów związanych z posiadaniem i użytkowaniem ubezpieczonego pojazdu).

Przykłady zastosowania OP dla flot:

 • Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy Klienta za granicą.

Szybka telefoniczna porada prawna, dzięki której kierowca wie jak się zachować w kontakcie z służbami (policja, służby drogowe) w danym kraju. Często pozwala to na uniknięcie błędnego przypisania winy kierowcy za dane zdarzenie.

Konsekwencją tego jest ograniczenie problemów z uzyskaniem ochrony w kolejnym okresie ubezpieczenia / wzrostem składki ubezpieczeniowej.

 • Aresztowanie kierowcy np. we Włoszech.

Dzięki pomocy prawnika oraz wpłaceniu poręczenia majątkowego (kaucji – do 50% sumy ubezpieczenia), kierowca może zostać zwolniony z aresztu.

 • Kierowca Klienta zostanie poszkodowany w wypadku.

Jego pełnomocnik może wystąpić jako oskarżyciel posiłkowy w procesie karnym, co zwiększy jego szanse na szybkie i pozytywne zakończenie sprawy – odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.

 • Kierowca jest oskarżony w procesie prowadzonym z urzędu (np. potrącenie pieszego na przejściu).

Dzięki wsparciu profesjonalnego prawnika, Klient ma szanse, by przyspieszyć zakończenie sporu oraz ograniczyć odpowiedzialność po swojej stronie.

Korzyści wynikające z posiadania ubezpieczenia Ochrony Prawnej:

 • Obniżenie szkodowości, a w zasadzie częstości szkód OC – kierowca jest uświadomiony i rzadziej bierze na siebie winę za zdarzenie drogowe.
 • Kierowca czuje się objęty ochroną – wie, że w razie potrzeby może liczyć na fachowe wsparcie prawne. Przez to też pracodawca czuje się pewniej.
 • Zapewnienie serwisu prawnego na terenie całej Europy.
 • Każdy kraj ma swoje własne regulacje dotyczące ruchu drogowego, transportu, a także służb porządkowych oraz ustroju sądów – dzięki OP kierowca może liczyć na wsparcie radców prawnych, adwokatów czy aplikantów oraz ich wiedzę i porady.
 • Większość z kierowców nie zna języka lokalnego – polisa Ochrony Prawnej zapewnia dla nich pomoc tłumacza.

 

Pochopne decyzje i brak wiedzy mogą prowadzić do niesłusznego uznania kierowcy za sprawcę zdarzenia i prowadzić do konsekwencji prawnych oraz finansowych. Przez to zwiększa się szkodowość firmy, a stawki ubezpieczeń komunikacyjnych rosną. Zawarcie ubezpieczenia Ochrony Prawnej może temu zapobiec. Opisywany produkt prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa kierowców  oraz wiedzy właściciela firmy o poszczególnych zdarzeniach. Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to zdecydowanie dobry wybór w trudnych czasach.

 

Photo by Olav Tvedt on Unsplash
Autorem wpisu jest:
Daniel PawlakBroker Specjalista STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Przeczytaj również:

 • Ubezpieczenie dla Agencji Celnej – jak zrobić to dobrze?
  Agencja Celna to nie Urząd Celny Bardzo często przez niezrozumienie lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym, a agent celny z funkcjonariuszem – celnikiem. Trzeba pamiętać, że są to dwie odrębne instytucje. Obie znajdują się w...

  Czytaj więcej

  03.03.2023Logistyka
 • Wejście statku na mieliznę to historia, która lubi się powtarzać
  Wejście statku na mieliznę to problem, który może dotknąć każdego armatora bez względu na skalę jego działalności. Borykają się z nim i przedsiębiorstwa mniejsze, i tacy morscy potentaci jak Evergreen Marine. Ta firma posiada ponad 170 kontenerowców...

  Czytaj więcej

  01.04.2022Szkody

Zaufali nam:

BFI
HLS Eurocustoms24
HSL Polska
JCSS
Langowski Logistics
Olavion
Nawatrans Polska
Q4RAIL
Uni-Logistics
Trans Baltic Logistics
Trans Polonia Group
VIA Cargo
AC-Porath
WUŻ
iconStrefa klienta