Z przerażeniem patrzymy na wydarzenia z ostatnich dni i myślimy co przyniesie przyszłość. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę firmy eksportujące swoje towary na Wschód: do Ukrainy, Białorusi i Rosji,  jak również firmy, których towary przez te tereny będą tylko transportowane ponoszą duże ryzyko. Ogromne ryzyko ponoszą również ubezpieczyciele.

Wojna w Ukrainie trwa. Konflikty zbrojne czy strajki w pozostałych krajach mogą być tylko kwestią czasu. Szansa na ubezpieczenie ładunków w transporcie od ryzyk politycznych będzie niełatwa, praktycznie wręcz niemożliwa. Ochroną ubezpieczeniową nie zostanie objęty żaden kraj z tzw. listy krajów o podwyższonym ryzyku politycznym.

Na aktualizowanej co miesiąc „The Joint Cargo Committee Global Cargo Watch List” znajdują się już Rosja i Ukraina.

Czy możemy ubezpieczyć ryzyka polityczne i kiedy?

OWU ubezpieczycieli wyłączają odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku działań wojennych, strajków, lokautów, itp.

Ryzyko wojny i strajków można jedynie włączyć do ochrony w ubezpieczeniu mienia w transporcie (cargo) na podstawie międzynarodowych instytutowych klauzul londyńskich, tzw. klauzul ryzyk wojennych i strajkowych. Jednak tylko jako rozszerzenie ochrony ładunków ubezpieczonych w ramach Instytutowych Klauzul Ładunkowych.

Instytutowa Klauzula Wojenna umożliwia ubezpieczenie strat i szkód ładunkowych spowodowanych:

 • wojną,
 • wojną domową,
 • rewolucją,
 • buntem,
 • powstaniem lub zamieszkami społecznymi,
 • zaborem,
 • zajęciem,
 • zatrzymaniem,
 • ograniczeniem swobody lub przetrzymaniem,
 • porzuconymi minami,
 • torpedami,
 • bombami
 • lub inną porzuconą bronią wojenną.

Czy możliwe jest włączenie ryzyk wojennych dla każdego rodzaju transportu?

Ubezpieczenie ładunku od ryzyk wojennych możliwe jest wyłącznie dla transportu międzynarodowego – morskiego i lotniczego. Zakres ubezpieczenia obejmuje czas, kiedy ładunek znajduje się na statku albo w samolocie, a ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po załadunku i kończy w momencie wyładunku ze środka transportu. Wynika z tego, że jeżeli wyniku działań wojennych towar ulegnie uszkodzeniu w trakcie załadunku, ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności.

Klauzula wojenna nie zadziała również na terenie państwa, który wskazany jest na liście krajów podwyższonego ryzyka, nawet w przypadku, gdy państwo to nie stanowi punktu docelowego. W drodze indywidualnych negocjacji ubezpieczyciele dopuszczają ochronę na wypadek wojny dla transportów tranzytowych przebiegających przez tereny o podwyższonym ryzyku politycznym, o ile środek transportu z ubezpieczonym ładunkiem nie zawija i nie wyląduje w porcie objętym wojną.

Inaczej jest w przypadku transportu lądowego, śródlądowego i kolejowego. Tu nie ma możliwości włączenia ryzyka wojennego do polisy cargo.

Odmowy ubezpieczycieli wynikają z faktu, że ryzyko zniszczenia ładunku na skutek działań wojennych na lądzie jest bardziej prawdopodobne niż na morzu czy w powietrzu. Dla tego rodzaju transportu nie ma dedykowanej klauzuli, a rozszerzenie ochrony wymaga indywidualnych rozmów z ubezpieczycielem i negocjacji, które najczęściej kończą się odmową.

Należy jednak pamiętać, że Klienci, którzy posiadają polisę cargo mogą liczyć na wypłatę odszkodowania. Dzieje się tak jeżeli szkoda na terenie kraju objętego wojną wyniknie z innych czynników niż wojna i będzie objęta ochroną w ramach odpowiedniego zakresu ubezpieczenia polisy cargo.

W następnych artykułach omówimy możliwości włączenia klauzul strajkowych oraz klauzuli sankcji – stosowanych przez ubezpieczycieli  w polisach cargo.

 

Źródła:

https://www.cashless.pl/11435-podsumowanie-tygodnia-luty-4

https://dziennikubezpieczeniowy.pl/2004/09/23/Instytutowe_klauzule_wojenne_i_strajkowe_ladunkowe_cz__I/artykul/17664

Photo by Asael Peña on Unsplash
Autorem wpisu jest:
Alicja Wicikowska Broker SpecjalistaSTBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Przeczytaj również:

 • Ubezpieczenie dla Agencji Celnej – jak zrobić to dobrze?
  Agencja Celna to nie Urząd Celny Bardzo często przez niezrozumienie lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym, a agent celny z funkcjonariuszem – celnikiem. Trzeba pamiętać, że są to dwie odrębne instytucje. Obie znajdują się w...

  Czytaj więcej

  03.03.2023Logistyka
 • Flota bez tajemnic: Ochrona prawna w ubezpieczeniach komunikacyjnych
  Jako brokerzy chcemy zapewniać Klientom bezpieczeństwo, satysfakcję i spokój. Do ich potrzeb podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę to co dla nich najważniejsze. W obecnej sytuacji rynkowej i gospodarczej szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym...

  Czytaj więcej

  27.01.2023Ubezpieczenia komunikacyjne

Zaufali nam:

BFI
HLS Eurocustoms24
HSL Polska
JCSS
Langowski Logistics
Olavion
Nawatrans Polska
Q4RAIL
Uni-Logistics
Trans Baltic Logistics
Trans Polonia Group
VIA Cargo
AC-Porath
WUŻ
iconStrefa klienta