Ubezpieczenia transportowe, szczególnie te związane z przewozem morskim, chronią rozmaite przedsiębiorstwa od dawna. Jednak kluczowe znaczenie historyczne, to nie tylko powód do dumy. To też duże zobowiązanie i złożony charakter.  

Wymagające podstawy

Ryzyko transportowe jest elementem, który wyraźnie odróżnia omawiany dział ubezpieczeń od innych. I czyni go bardziej wymagającym. Ubezpieczenia transportowe są złożone, ponieważ to specyficzne ryzyko związane jest z ruchem środków transportu. Oraz przewożonych nimi osób czy ładunków.

A pojęcie ruchu środków transportowych jest zazwyczaj określane bardzo szeroko. Obejmuje cały okres: od wyruszania w podróż, aż do chwili przybycia do miejsca przeznaczenia. Albo przybycia z powrotem do bazy – łącznie z postojami w czasie podróży czy podczas czynności ładunkowych.

Ubezpieczenia transportowe sprawiają wrażenie niełatwych również ze względu na powiązania z różnymi gałęziami transportu, t.j.:

  • transport morski,
  • transport lądowy i samochodowy,
  • transport kolejowy,
  • transport lotniczy,
  • czy też żegluga śródlądowa.

Trudności potęguje zróżnicowany zasięg terytorialny oraz czas trwania transportu. Czasami obejmujący nawet kilka miesięcy.

Ubezpieczenia transportowe – dlaczego są potrzebne?

Powyższe elementy potwierdzają złożony charakter omawianych ubezpieczeń. Pozwalają też wyobrazić sobie jakie niepożądane zdarzenia i szkody mogą wystąpić podczas całego, długiego procesu transportowego.

Każdy podmiot zajmujący się handlem, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, chce sprzedać towar z zyskiem, a może nawet zrobić interes życia, ale… powinien zadać sobie pytanie:

Czy kupując lub sprzedając towar będę w stanie pokryć w wystarczający sposób ewentualne straty, które mogą wydarzyć się w transporcie?

Celem nadrzędnym branży transportowej jest zaoferowanie Klientowi profesjonalnej usługi, dostarczenie najlepszej jakości towaru, bez uszkodzeń, w nienaruszonym stanie.

Ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy z pomocą przychodzą ubezpieczenia transportowe.

Ubezpieczenia transportowe – dla kogo?

Ubezpieczenia transportowe możemy kategoryzować ze względu na przedmiot ubezpieczenia. W ten sposób jesteśmy w stanie wyodrębnić na przykład:

  • ubezpieczenie casco,
  • ubezpieczenie mienia w transporcie, CARGO,
  • oraz szeroko rozumiane ubezpieczenia OC.

Ten podział wskazuje do jakich firm skierowane jest ubezpieczenie w transporcie.

Wskazuje również, że zainteresowane nim powinny być różne podmioty gospodarcze.

Ubezpieczenie transportowe potrzebne jest firmom transportowym, spedytorom, eksporterom, importerom, producentom, hurtownikom, pośrednikom prowadzącym działalność handlową, itp.

Bezpieczeństwo jest największą korzyścią

Ochrona ubezpieczeniowa w postaci polisy transportowej ma dać właściwą ochronę powyższym podmiotom. Takie zabezpieczenie uwalnia firmę od potrzeby gromadzenia rezerw na pokrycie przyszłych szkód transportowych. Zwalnia je także z odpowiedzi na – trudne – pytanie:

Czy firma ma odpowiednie rezerwy na pokrycie potencjalnych strat?

Odpowiedź jest oczywista, chociaż trudna do zaakceptowania – żadna firma nie ma wystarczających rezerw na pokrycie strat związanych z uszkodzeniem ładunku. Zazwyczaj znacznej wartości. Ubezpieczenia transportowe pozwalają uniknąć sytuacji, w której powstała szkoda wpływać będzie na przyszłość firmy i stawiać ją będzie przed hamletowskim dylematem: być albo nie być? I chronią przed finałem jak u szekspirowskiego bohatera.

Autorem wpisu jest:
Alicja Wicikowska Broker SpecjalistaSTBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Przeczytaj również:

  • Kradzież towaru podczas transportu? Dowiedz się jak nie stracić prawie 200 tysięcy złotych!
    Prowadzisz firmę transportową lub logistyczną? A może jesteś producentem, importerem lub dystrybutorem? Dowiedz się jak nie stracić prawie 200.000 tysięcy złotych przez kradzież towaru podczas transportu!  Utrata ładunku to poważne zagrożenie, które...

    Czytaj więcej

    26.08.2024Szkody w transporcie
  • Czy OC działalności jest potrzebne przewoźnikowi/spedytorowi?
    Nasze doświadczenia wskazują na funkcjonujący w branży pogląd, że ubezpieczenie OC działalności nadaje się tylko jako tzw. OC biura. Nic bardziej mylnego. W naszej praktyce i doświadczeniu stale promujemy i rekomendujemy tworzenie programów ube...

    Czytaj więcej

    02.08.2024Szkody

Zaufali nam:

BFI
HLS Eurocustoms24
HSL Polska
JCSS
Langowski Logistics
Olavion
Nawatrans Polska
Q4RAIL
Uni-Logistics
Trans Baltic Logistics
Trans Polonia Group
VIA Cargo
AC-Porath
WUŻ
iconStrefa klienta