Kolejny rok pandemii Covid 19 za nami. Obserwowaliśmy wysoki popyt i pandemiczne ożywienie konsumpcji na towary. Producenci i spedytorzy robili wszystko, by te potrzeby zaspokoić. Zmagali się z zatorami w portach, nieterminowymi dostawami, rosnącymi kosztami czy brakiem kontenerów, przez co zachwiany został łańcuch dostaw. Tak wyglądały problemy branży morskiej w czasie pandemii.

Zatory portowe wywołane konsekwencjami pandemii koronawirusa spowodowały, że na całym globie statki utknęły w kolejkach. Od kalifornijskich portów, przez Kanał Sueski, aż do Chin.

Problemy branży morskiej – nie tylko pandemia

Z powodu utrzymujących się restrykcji w Europie i obu Amerykach brakowało kontenerów do eksportu, które nie wracały z powrotem do macierzystych portów. Opóźnienia w dostawach towarów, z którymi zmagali się spedytorzy i finalni klienci spowodowane były nie tylko pandemicznymi restrykcjami, ale również zablokowaniem Kanału Sueskiego przez mega kontenerowiec Ever Given. Statek 23 stycznia 2021 r. na sześć dni utknął na mieliźnie. Spowodowało to poważne zakłócenia w globalnym transporcie na całym świecie.

Jak bardzo ważny jest ten szlak morski świadczy fakt, że przez Kanał Sueski przepływa około 12 proc. wolumenu światowego handlu, około miliona baryłek ropy i 8 proc. LNG.

Każdego dnia podczas blokady Kanału Sueskiego Egipt tracił 12-15 mln dolarów. Dla uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości Zarząd Kanału Sueskiego podjął decyzję o przyspieszeniu prac modernizacyjnych. Ma zostać poszerzony istniejący odcinek Kanału – pierwsza nitka Kanału oraz zbudowana druga nitka w części południowej kanału. Prace mają zostać zakończone do sierpnia 2023 r.

Największy zwycięzca w pandemii Covid-19?

Jak dziwnie by to nie brzmiało, Chiny okazały się jednym z największych beneficjentów pandemii koronawirusa. Problemy branży morskiej wywołały gwałtowny wzrost ich eksportu. W miarę jak pandemia rozprzestrzeniała się kontenery z Azji były wysyłane, ale z powodu pandemicznych obostrzeń nie wracały z powrotem.

Chiny dominują w produkcji kontenerów i w trakcie pandemii czerpią z tego korzyści.  Chińskie fabryki budują ponad 96 proc. światowych kontenerów do przewozu ładunków suchych i 100 proc. kontenerów chłodniczych.

Efektem jest zwiększenie uzależnienia od chińskiej produkcji nie tylko kontenerów, ale również materiałów i surowców.

Czy spełniły się słowa starego chińskiego przysłowia, będącego jednocześnie przekleństwem: „Obyś żył w ciekawych czasach”?

Życzenie to nie dotyczy nadejścia dobrych czasów, lecz zazwyczaj zwiastuje przełom wywołany załamaniem dotychczasowego porządku.

W ciekawych czasach, pełnych lęku i obaw co przyniesie jutro firmy próbują minimalizować ryzyko. Pomóc w tym może dobre ubezpieczenie oraz polisa odpowiadająca potrzebom i profilowi działalności firmy.

 

Źródła:

https://www.gospodarkamorska.pl/od-ever-given-do-omicrona-podsumowanie-2021-roku-w-sektorze-morskim-62333

https://www.gospodarkamorska.pl/kanal-sueski-zostanie-poszerzony-do-2023-roku-62329

 

Photo by Lomig on Unsplash
Autorem wpisu jest:
Alicja Wicikowska Broker SpecjalistaSTBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Przeczytaj również:

 • Ubezpieczenie dla Agencji Celnej – jak zrobić to dobrze?
  Agencja Celna to nie Urząd Celny Bardzo często przez niezrozumienie lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym, a agent celny z funkcjonariuszem – celnikiem. Trzeba pamiętać, że są to dwie odrębne instytucje. Obie znajdują się w...

  Czytaj więcej

  03.03.2023Logistyka
 • Flota bez tajemnic: Ochrona prawna w ubezpieczeniach komunikacyjnych
  Jako brokerzy chcemy zapewniać Klientom bezpieczeństwo, satysfakcję i spokój. Do ich potrzeb podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę to co dla nich najważniejsze. W obecnej sytuacji rynkowej i gospodarczej szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym...

  Czytaj więcej

  27.01.2023Ubezpieczenia komunikacyjne

Zaufali nam:

BFI
HLS Eurocustoms24
HSL Polska
JCSS
Langowski Logistics
Olavion
Nawatrans Polska
Q4RAIL
Uni-Logistics
Trans Baltic Logistics
Trans Polonia Group
VIA Cargo
AC-Porath
WUŻ
iconStrefa klienta