Kolejny rok pandemii Covid 19 za nami. Obserwowaliśmy wysoki popyt i pandemiczne ożywienie konsumpcji na towary. Producenci i spedytorzy robili wszystko, by te potrzeby zaspokoić. Zmagali się z zatorami w portach, nieterminowymi dostawami, rosnącymi kosztami czy brakiem kontenerów, przez co zachwiany został łańcuch dostaw. Tak wyglądały problemy branży morskiej w czasie pandemii.
Zatory portowe wywołane konsekwencjami pandemii koronawirusa spowodowały, że na całym globie statki utknęły w kolejkach. Od kalifornijskich portów, przez Kanał Sueski, aż do Chin.
Problemy branży morskiej – nie tylko pandemia
Z powodu utrzymujących się restrykcji w Europie i obu Amerykach brakowało kontenerów do eksportu, które nie wracały z powrotem do macierzystych portów. Opóźnienia w dostawach towarów, z którymi zmagali się spedytorzy i finalni klienci spowodowane były nie tylko pandemicznymi restrykcjami, ale również zablokowaniem Kanału Sueskiego przez mega kontenerowiec Ever Given. Statek 23 stycznia 2021 r. na sześć dni utknął na mieliźnie. Spowodowało to poważne zakłócenia w globalnym transporcie na całym świecie.
Jak bardzo ważny jest ten szlak morski świadczy fakt, że przez Kanał Sueski przepływa około 12 proc. wolumenu światowego handlu, około miliona baryłek ropy i 8 proc. LNG.
Każdego dnia podczas blokady Kanału Sueskiego Egipt tracił 12-15 mln dolarów. Dla uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości Zarząd Kanału Sueskiego podjął decyzję o przyspieszeniu prac modernizacyjnych. Ma zostać poszerzony istniejący odcinek Kanału – pierwsza nitka Kanału oraz zbudowana druga nitka w części południowej kanału. Prace mają zostać zakończone do sierpnia 2023 r.
Największy zwycięzca w pandemii Covid-19?
Jak dziwnie by to nie brzmiało, Chiny okazały się jednym z największych beneficjentów pandemii koronawirusa. Problemy branży morskiej wywołały gwałtowny wzrost ich eksportu. W miarę jak pandemia rozprzestrzeniała się kontenery z Azji były wysyłane, ale z powodu pandemicznych obostrzeń nie wracały z powrotem.
Chiny dominują w produkcji kontenerów i w trakcie pandemii czerpią z tego korzyści. Chińskie fabryki budują ponad 96 proc. światowych kontenerów do przewozu ładunków suchych i 100 proc. kontenerów chłodniczych.
Efektem jest zwiększenie uzależnienia od chińskiej produkcji nie tylko kontenerów, ale również materiałów i surowców.
Czy spełniły się słowa starego chińskiego przysłowia, będącego jednocześnie przekleństwem: „Obyś żył w ciekawych czasach”?
Życzenie to nie dotyczy nadejścia dobrych czasów, lecz zazwyczaj zwiastuje przełom wywołany załamaniem dotychczasowego porządku.
W ciekawych czasach, pełnych lęku i obaw co przyniesie jutro firmy próbują minimalizować ryzyko. Pomóc w tym może dobre ubezpieczenie oraz polisa odpowiadająca potrzebom i profilowi działalności firmy.
Źródła:
https://www.gospodarkamorska.pl/kanal-sueski-zostanie-poszerzony-do-2023-roku-62329