Dla jakich pojazdów warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie GAP? Czym jest Gwarantowana Suma Ubezpieczenia i jak różni się od GAP? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w artykule.

Ale żeby dojść do odpowiedzi na pytania najważniejsze – musimy zacząć od równie istotnego wstępu teoretycznego.

Czym jest Gwarantowana Suma Ubezpieczenia?

Gwarantowana Suma Ubezpieczenia (GSU)  to rozwiązanie, które może być również znane pod innymi nazwami, np. Stała Suma Ubezpieczenia, czy też Auto Wartość 100%. Jest to rozszerzenie zakresu ubezpieczenia AC, które zapewnia zachowanie wartości pojazdu ustalonej na dzień zawarcia umowy AC przez cały okres polisy, a więc przez jeden rok od daty rozpoczęcia ochrony.

W praktyce oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej bądź kradzieży pojazdu ubezpieczyciel w celu ustalenia wysokości odszkodowania nie bierze pod uwagę wartości pojazdu na dzień wystąpienia szkody, lecz wartość na jaką pojazd został ubezpieczony w dniu zawarcia umowy AC.

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

GAP (ang. Guaranteed Asset Protection) to oddzielny produkt, który najczęściej traktowany jest jako uzupełnienie AC. W praktyce, jednak polisa GAP przyniesie korzyści również w przypadku szkody z OC sprawcy. Przedmiotem ubezpieczenia jest pokrycie straty finansowej powstałej wskutek szkody całkowitej bądź kradzieży pojazdu. Następuje poprzez dopłatę do odszkodowania z umowy Auto Casco różnicy pomiędzy wartością początkową pojazdu (w dniu zawarcia ubezpieczenia GAP) a wysokością otrzymanego odszkodowania z Auto Casco lub z OC sprawcy.

Ubezpieczenie GAP może zostać zawarte na pięć lat, co w przypadku dobrania odpowiedniego limitu odszkodowania zapewnia zabezpieczenie interesu ubezpieczonego przez cały okres ochrony na polisie.

Opis obu rozwiązań brzmi podobnie? Zdecydowanie tak, ale diabeł zdecydowanie tkwi w szczegółach!

Ubezpieczenie GAP vs Gwarantowana Suma Ubezpieczenia

 • GSU trzeba wykupywać rokrocznie, a wartość pojazdu jest każdorazowo aktualizowana,
 • w przypadku GAP wartość pojazdu utrzymywana jest nawet przez okres pięciu lat (w zależności od wybranego wariantu).
 • zakup GAP (w przypadku dobrania odpowiedniego limitu odszkodowania) pozwoli zatem na uniknięcie konsekwencji utraty wartości pojazdu w zdecydowanie dłuższym okresie niż w przypadku GSU,
 • GSU działa tylko i wyłącznie w przypadku szkody AC, z kolei GAP również w przypadku szkody z OC sprawcy.

Ubezpieczenie GAP niesie zatem szereg korzyści takich jak:

 • zwrot 100% wartości auta w przypadku szkody AC, ale również w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy,
 • ochrona przed spadkiem wartości auta w okresie nawet kilku lat,
 • możliwość zakupu auta tej samej klasy co pojazd utracony, a nawet o wartości wyższej niż cena pojazdu utraconego na dzień wystąpienia szkody,
 • składka ustalana jest podczas zakupu polisy GAP i nie zmienia się przez cały okres ochrony,
 • pewność, że w przypadku utraty pojazdu, który był w leasingu, suma wartości odszkodowania z polisy AC oraz polisy GAP pozwoli na pełną spłatę umowy leasingu.

Dla kogo ubezpieczenie GAP?

Utarło się, że ubezpieczenie GAP to produkt przeznaczony głównie dla pojazdów „leasingowych” – celem takiego rozwiązania jest zapewnienie możliwości pełnego opłacenia leasingu w przypadku utraty pojazdu. Zdecydowanie jednak opisywany produkt przeznaczony jest również dla właścicieli prywatnych pojazdów. W przypadku szkody całkowitej/kradzieży można uznać, że wykupienie GAP było najlepszym rozwiązaniem inwestycyjnym w zakupiony samochód.

Nie bez powodu GAP wykupywany jest dla pojazdów stosunkowo „młodych”, ponieważ to właśnie w pierwszych latach okresu eksploatacji ich wartość spada najbardziej drastycznie.

Co ważne, GAP można zastosować dla szerokiej gamy pojazdów – tak dla floty lekkiej, jak i ciężkiej m.in. dla samochodów osobowych, motocykli, autobusów, traktorów, naczep, ciągników samochodowych oraz pojazdów ciężarowych.

Jeśli chcesz się zabezpieczyć na wypadek utraty pojazdu, a co za tym idzie chcesz otrzymać odszkodowanie z polisy AC bądź OC sprawcy w kwocie nawet na poziomie wartości początkowej twojego samochodu, to ubezpieczenie GAP możesz uznać za w pełni trafną inwestycję.

 

Photo by Tabea Schimpf on Unsplash
Autorem wpisu jest:
Daniel PawlakBroker Specjalista STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Przeczytaj również:

 • Ubezpieczenie dla Agencji Celnej – jak zrobić to dobrze?
  Agencja Celna to nie Urząd Celny Bardzo często przez niezrozumienie lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym, a agent celny z funkcjonariuszem – celnikiem. Trzeba pamiętać, że są to dwie odrębne instytucje. Obie znajdują się w...

  Czytaj więcej

  03.03.2023Logistyka
 • Flota bez tajemnic: Ochrona prawna w ubezpieczeniach komunikacyjnych
  Jako brokerzy chcemy zapewniać Klientom bezpieczeństwo, satysfakcję i spokój. Do ich potrzeb podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę to co dla nich najważniejsze. W obecnej sytuacji rynkowej i gospodarczej szukamy rozwiązań, które pozwolą naszym...

  Czytaj więcej

  27.01.2023Ubezpieczenia komunikacyjne

Zaufali nam:

BFI
HLS Eurocustoms24
HSL Polska
JCSS
Langowski Logistics
Olavion
Nawatrans Polska
Q4RAIL
Uni-Logistics
Trans Baltic Logistics
Trans Polonia Group
VIA Cargo
AC-Porath
WUŻ
iconStrefa klienta